Dlaczego warto skorzystać z usług trenera personalnego?

Planujesz zmodyfikować swoją sylwetkę, ale nie wiesz, od czego zacząć? Aby nie zrazić się już na początku, niezwykle ważny jest dobór odpowiednich ćwiczeń. Źle skonstrułowany trening może nie tylko nie przynieść zadowalających efektów, ale również skończyć się poważną kontuzją. Wszystkie profesjonalne siłownie mają w swojej ofercie zajęcia pod okiem wykwalifikowanych trenerów personalnych, którzy dobiorą indywidualny plan treningowy wzlędem twoich potrzeb.

Na czym polega trening personalny?

Podstawowym zadaniem trenera personanalnego jest indywidualny dobór ćwiczeń oraz przekazanie wiedzy dotyczącej ich prawidłowego wykonywania, zbilansowanej diety, a także założeń treningowych. Pierwszy trening jest poprzedzony wywiadem, aby określić wiek, wagę, kondycję oraz efekty, jakie chcesz osiągnąć.

Najpowszechniejszą formą treningów personalnych są godzinne zajęcia, w trakcie których ćwiczysz pod okiem specjalisty. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących, ponieważ wykwalifikowana osoba u boku stale kontroluje technikę wykonywanych przez ciebie ćwiczeń, dobiera obciążenie adekwatne do twoich możliwości, a także zapewnia ci bezpieczeństwo i motywację, co jest bardzo ważne.

Coraz bardziej popularną formą współpracy są treningi zdalne. Polegają one na ułożeniu planu treningowego przez trenera, lecz ty samodzielnie go realizujesz. Taki rodzaj kooperacji jest przeznaczony dla osób doświadczonych, które znają prawidłowe techniki wykonywania ćwiczeń.

Jakie są korzyści wynikające z treningu personalnego?

  • Skuteczność – skoncentrowanie na kliencie, jego potrzebach, możliwościach oraz wyznaczonych celach sprawia, że treningi są niezwykle skuteczne i niemal zawsze przynoszą spodziewane efekty.
  • Elastyczność – wiedza oraz doświadczenie trenera pozwala mu na bieżące reagowanie, w momencie gdy zauważy zmęczenie, monotonię lub niemoc treningową u podopiecznego. Dzięki temu treningi są urozmaicone oraz dostosowane do możliwości ćwiczącego.
  • Bezpieczeństwo – jednym z zadań trenera jest przekazanie wiedzy o poprawnym wykonywaniu ćwiczeń. Wpływa to na pełny komfort treningów, gdyż klient może być spokojny o swoje zdrowie.
  • Motywacja i wsparcie – dla wielu osób jest to największa korzyść korzystania z usług osobistego trenera. Odpowiedni trener powinien posiadać również pewne kompetencje z zakresu psychologii. Bardzo ważna jest ciągła motywacja podopiecznego, utrzymanie systematyczności treningów czy przełamywanie barier psychicznych. Dzięki temu zdystansujesz się od codziennych problemów i będziesz mógl w pełni skupić swoją uwagę na treningu.

Jak wybrać odpowiedniego trenera personalnego?

Niedoświadczona osoba może mieć problem z oceną doświadczenia czy wiedzy trenera odnośnie doboru ćwiczeń czy obciążeń. Jest jednak kilka aspeków, które każdy może ocenić już podczas pierwszego spotkania czy rozmowy telefonicznej. Jaki zatem powinien być odpowiedni trener?

  • Powinien być przygotowany do swojej pracy. Nie może się spóźnić na umówiony trening, a jego działania powinny być zaplanowane i ułożone.
  • Klient jest dla niego priorytetem. W trakcie treningu jego uwaga powinna być w pełni skupiona na podopiecznym. Stale powinien reagować na poprawność wykonywanych ćwiczen w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Nie ma tu miejsca na prywatne rozmowy z innymi członkami siłowni lub zabawy telefonem.
  • Jego praca jest zaplanowana. Bazuje na wcześniej przygotowanym planie treningowym, który jest ułożony względem możliwości i celów klienta. Nie powinien na bieżąco ustalać ćwiczeń, gdyż nie przyniesie to celów ustalonych wcześniej z podopiecznym.
  • Powinien być uczciwym realistą. W trakcie treningów musi przypominać podopiecznemu, że droga do wymarzonej sylwetki jest długa, ciężka i pełna wyrzeczeń. Schudnięcie w miesiąc 10 kg jest niezdrowe i może skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami.
  • Słucha klienta, dopiero później działa. Profesjonalny trener najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad z klientem. Jest to kluczowe działanie poprzedzające przygotowanie odpowiedniego planu treningowego. Bez pozyskania ważnych informacji późniejsze działania są skazane na porażkę.

 

Należy pamiętać, że z wybranym trenerem spędzimy wiele godzin, dlatego ważne jest, aby zaufać swojej intuicji. Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, więc jeśli już na początku ktoś nie wzbudza naszego zaufania lub czujemy, że nie będziemy się czuć w komfortowo w jego towarzystwie, warto poszukać innego specjalisty. Siłownie, takie jak Shausha w Gliwicach, mają zazwyczaj w swojej ofercie wielu trenerów do wyboru, więc na pewno znajdziesz odpowiedniego dla siebie.