Bóle stawów – jak z nimi walczyć?

Z bólami stawów mają do czynienia nie tylko ludzie starsi, ale i młodsi – pojawić się one mogą zupełnie niespodziewanie, a co gorsza, trwać przez długi czas. Niestety, nasze stawy narażone są na różnego rodzaju zwyrodnienia, a problemy mogą wystąpić zarówno u osób, które uprawiają sport, pracują fizycznie, jak i… noszą ciężkie zakupy ze sklepu do domu. Ból stawów nie wybiera, dlatego każdy z nas powinien być przygotowany na skuteczną walkę z nim. A jest ona możliwa, tylko trzeba znać przyczyny oraz wybrać odpowiedni preparat na ból stawów i sposoby na walkę z bólem!

Ból stawów – przyczyny

Zwyrodnienia stawów pojawiają się w wyniku nadmiernego obciążenia albo po wypadku.

 

Najczęstsze przyczyny bólu stawów to:

 

  • nadwaga, która powoduje nadmierne obciążenie stawów podczas wykonywania praktycznie każdej czynności,
  • nadmierne ćwiczenia, a w szczególności bieganie, które obciąża zwłaszcza stawy kolanowe,
  • choroba – ropne lub reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa czy choroba zwyrodnieniowa stawów.

 

Oczywiście bardziej narażone na problemy ze stawami są osoby starsze, jednak oszczędzać je powinni również młodsi – szczególni ci pracujący fizycznie oraz uprawiający sport.

 

Ból stawów – leczenie

 

Na szczęście bóle stawów – niezależnie od tego, jakie są przyczyny ich wystąpienia i jak długo trwają – mogą ustąpić choćby na jakiś czas poprzez właściwe leczenie. Najlepszym sposobem walki z tymi najbardziej palącymi problemami jest oczywiście wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni preparat na ból stawów, jednak jeżeli problem nie jest aż tak palący, a bóle stawów towarzyszą nam co jakiś czas i samodzielnie chcemy sobie z nimi poradzić – warto pokierować się naszymi radami.

 

Ból stawów – co warto zaznaczyć – może być problemem, którego nie da się cofnąć. Zwyrodnienia nie są wyleczalne w stu procentach, jednak można zahamować proces zwyrodnieniowy, pokonać ból stawów na jakiś czas albo zwiększyć możliwości ruchowe w danym stawie.

 

Preparat na ból stawów i nie tylko!

 

Najlepszym sposobem jest oczywiście odpowiedni preparat na ból stawów, który ma formę maści lub żelu i działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Wystarczy wcierać go kilka razy dziennie (zależne od producenta) w miejsce bólu, a do tego stosować leki przeciwbólowe, najlepiej niesteroidowe. Oczywiście warto uważać z lekami, bowiem niektórych nie wolno używać stosując preparaty na ból stawów – warto więc zapoznać się z ulotką.

 

To jednak nie wszystko – chociaż specjalistyczne preparaty to najlepszy sposób na leczenie bólu stawów, to chcąc walczyć z tym problemem warto równolegle korzystać z innych metod. Jednym z nich jest np. picie tranu, mającego bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i pozwalającego załagodzić bóle. Warto także stosować terapie ciepło/zimno poprzez chłodzenie oraz rozgrzewanie bolącego miejsca, jak również skorzystać ze specjalistycznych zabiegów fizjoterapeutycznych.

 

Podstawą jest jednak profilaktyka – nie obciążajmy nadmiernie stawów, by móc cieszyć się ich dobrą sprawnością! Warto uważać szczególnie na chrząstkę stawową, której uszkodzenie jest nieodwracalne w skutkach.